Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hybr. citroník (citroník X cedrát X grep ?)

Blíže neurčitelný hybridní citróník, patřících do velké skupiny jemu podobných odrůd, které jsou běžně šířeny jako citroník bez označení, cedrát, ponderosa, lumia či lipo. Bohužel ani jedno z označení není zcela přesné. Rostlina vykazuje prvky tří rodičů a to citroníku, cedrátu a grepfrujtu, což neodpovídá správnému botanickému zařazení ani do jedné z uvedených skupin. Nejvíce se blíží lumii, avšak třetím z rodičů nebude šedok, ale grep.

Rostlina byla zakoupena někdy v letech 1998-2000 v Globusu a byla označena chybně jako citroník ... zakoupena však byla i přesto a to v domění, že se jedná o Ponderosu ... což se však časem ukázalo jako mylné.

Rostlina bujně roste, méně kvete, celkově působí robustnějším dojmem než jiné odrůdy citrusů. Do loňského roku byla rostlina pěstována v nádobě o objemu 12l, v květnu 2008 byly přesazena do nádoby o objemu 20l. Orientační velikost rostliny - výška cca 190cm, průměr koruny cca 170 cm, průměr kmene 10cm nad zemí je 4cm. Do roku 2007 byla zimována na nevytápěné chodbě, dále již jen venku, v snadno demontovatelné polykarbonátové kostrukci,  (prosinec-duben).

 

Kvetení : obvykle počátek dubna, ale květy se objevují nepravidelně v menším množství prakticky po celý rok

Vybarvování plodů : prosinec - žlutozelené zbarvení

Sklizeň : v období Vánoc a nového roku, zralé plody na rostlině špatně drží, nejpozději koncem ledna opadají samy

Orientační velikost plodů : až 170x120mm,

Hmotnost plodů : cca 300-500g .... max. 780g

Sklizeň z rostliny : cca 5-9 ks o celkové hmotnosti cca 2,5 kg

Ostatní : Velmi odolná rostlina, vhodná do našich podmínek. Snáší dobře zamokření a to i jako řízkovaná, odolná proti kořenové hnilobě, poškozené kořeny rychle regeneruje. Snadno se množí řízkováním ... nejlépe ze všech mě známých citrusů. Plody velmi jakostní s tlustší kůrou, mnohdy hrubší či ďolíčkvanou, kyselé, velmi štavnaté a aromatické. Po utržení plodů převládá citronové aroma, které se delším skladováním plodů mění na nezaměnitelnou grepfruitovou vůni. Tlustší kůra plodů je výborna pro přípravu vánočního cukroví. Za její velkou nevýhodu lze považovat snad jen to, že rostlina nerada drží zralé plody a při prudkých změnách vlhkosti zeminy v nádobě často opadávají nasazené plůdky a i menší plody.

 

Název fotky označuje číselně rok-měsíc-den, není-li nazváno jinak.